Krisna-tudat és a modern élet: Hogyan tudunk alkalmazkodni a Krisna-tudat alapelveihez a hétköznapi, modern életvitelünk során?
A Krisna-tudat alapelvei
A Krisna-tudat alapelvei a vaisnavizmus (Krisna-tudat) követőinek spirituális gyakorlatain és hitelvein alapulnak. Ezek az alapelvek a lelki fejlődést és Krisna iránti odaadást hangsúlyozzák.
A Krisna-tudat középpontjában az Isten iránti szeretet és odaadás áll. Ez magában foglalja a Krisnáról való hallást, éneklést, emlékezést és az Ő szolgálatát, szentírások tanulmányozását könyvek és más fejletebb bhakták leckéi alapján.
Egyszerű életmód és a közösség szoros együttműködése is fontos életünkben.
Mi, a Krisna-tudat követői négy szabályt tartunk be, amelyek segítenek bennünket az elme és a lélek tisztításában, és az elmét kordában tartani:
- Nem fogyasztunk húst, halat és tojást: Ez az ahimsza (erőszakmentesség) elvén alapul, és a vegetáriánus étrend követése segít a tiszta test és elme fenntartásában is.
- Nem fogyasztunk tudatmódosító szereket: Alkohol, drogok, koffein és más tudatmódosító szerek kerülése, amelyek zavarnák a tiszta tudatállapotot és a meditációt.
- Nem veszünk részt szerencsejátékokban: A szerencsejátékok kerülése segít elkerülni a mohóságot és a függőséget, valamint a lelki béke megőrzését.
- Nem követünk el tiltott szexuális cselekedeteket: A szexuális életet a házasságon belül tartjuk megfelelőnek, és annak egyedüli célja a gyermeknemzés.
A modern életvitel kihívásai
A technológia és az online jelenlét megnehezíti a személyes kapcsolatok ápolását és a lelki gyakorlatokra való összpontosítást. Az állandó információáradat és a közösségi média elvonja a figyelmet a spirituális fejlődésről.
A modern életvitel időhiányt és stresszt okoz a munkával és egyéb kötelezettségekkel való állandó versenyfutás miatt, megnehezítve a rendszeres meditációt és lelki gyakorlatokat.
A mai kor emberének kevés ideje marad a munka mellett, amelyet nehéz okosan beosztani a Krisna-tudat, a család, a pihenés és esetleg más egyéb dolgok között.
A fogyasztói társadalom az anyagi javak utáni vágyakozást ösztönzi, ami elvonja a figyelmet a belső értékekről és a spirituális célokról, gyakran ürességet és elégedetlenséget eredményezve.
Ha életünk későbbi szakaszában térünk át a Krisna-tudatra, a táplálkozásban nem szerencsés megszokásokat hozunk magunkkal. Először lehet nehéz áttérni a vegetáriánus étkezésre. Sokszor engedhetünk a környezetünkben élők és a boltok csábításának. És a sokszor vegetáriánusnak tűnő élelmiszer tartalmazhatnak olya összetevőket, melyek nem épp vegetáriánusak…
Ha valaki valamelyik kábító vagy mámorító szer rabja, mikor úgy dönt, bhakta lesz, újabb nehézséggel néz szembe. Sokszor felmerül az is, mi van, ha én nem cigarettázom, de mellettem valaki igen. Akkor a beszívott füstben lévő anyagok miatt megszegtem a szabályt? És eszünkbe juthatnak a finom bonbonok, csokoládék, sütemények, amelyek tartalmaznak rumot, krémlikőrt vagy egyéb szeszes italt.
Egy lottó megvásárlása vagy egy nyereményjátékon való részvétel sérti a szabályunk betartását? És a kedvencünk: mi van ha otthon a családdal kártyajátékot játszunk? 🙂
És végül jöjjön a legnehezebb. mi legyen a szexuális életünkkel? Mit tegyünk? És főleg akkor, ha a párunk nem bhakta…
És mindezt hogyan csináljuk?
Sokaknak először is az idővel gyűlik meg a baja. Kevés. Mit tegyünk, hogy több legyen? Egyrészt behatárolt, mennyi időnk van, ez biztos. De egy kis odafigyeléssel értékes időt nyerhetünk magunknak.
Az első, ami segít, ha korán kelünk. A hajnali órák a jóság minőségét képviselik. Ezek a legjobbak a lelki gyakorlataink végzésére. Még nem kell a munkába rohanni, csendes a világ, nem olyan zavart még az elménk. Ehhez persze időben le kell feküdni előző nap. Még az is segít, hogy kevesebb alvással bírjuk, illetve fitten és üdén ébredjünk, ha egészséges ételeket eszünk, és főleg előző este vacsorára csak könnyű ételeket fogyasztunk. Sokan észrevesszük, hogy este már nem előnyös gabonát ennünk.
A másik időspóroló folyamat, ha nem csinálunk a nap folyamán felesleges dolgokat. Megvizsgáljuk, mi az, ami nem fontos, hátráltató vagy akadályozó az életünkben, és megpróbálunk ezektől megszabadulni. Például a közösségi médiák szinte hipnózisban történő lapozgatása nem tartozik a szükséges és minket előrevivő dolgok közé. 🙂
Ha még így is kevés az időnk a lelki életre, de szeretnénk többet gyakorolni és gyorsabban fejlődni, az elszántabbak magukkal vihetnek egy apró Bhagavad Gita könyvet. Üres perceikben, míg pl. a villamosra várnak, olvashatnak egy verset, és azon meditálhatnak. Letölthetünk podcasteket és leckéket a telefonunkra, amelyeket útközben (ha nem akadályoz bennünket, ne vezetés közben!) meghallgathatunk.
Az étkezés sokak számára nagy kihívás, és nem mindenkinek megy rögtön. Először érdemes csak a hét bizonyos napjain vegetáriánus módon táplálkozni, majd fokozatosan egyre többször ezt gyakorolni. Mindenhez hozzá kell szokni, ehhez is. Van, akinek az segít, ha kedvenc ételeit vegetáriánus kivitelben készíti el.
Nehézséget okozhat, hogy hosszú időt töltünk munkahelyünkön, távol az otthontól, ahol nem biztos, hogy kapunk vegetáriánus ételt a menzán – ha egyáltalán van menza. Ilyenkor jó, ha este főzünk magunknak, és másnap ételhordó dobozba csomagolva elvisszük ebédre.
A vásárlásnál is figyeljünk! Olvassuk el a csomagoláson az összetevőket, mert a vegetáriánusnak tűnő ételek is tartalmazhatnak nem kívánt összetevőket! A legszerencsésebb, ha csak alapanyagokat vásárolunk, és mindent magunk készítünk el, persze csak ha megtehetjük.
És mi van, ha a család és barátok hívnak meg minket étkezni? Meséljünk nekik arról, hogy vegetáriánusok lettünk, és mit jelent ez számunkra! Kérjük őket, hogy a jövőben ezt vegyék figyelembe. Minden megoldható odafigyeléssel. Emellett az ételt elmében is felajánlhatjuk, mielőtt megesszük, így mi se fogyasztunk felajánlatlan ételt, de másokat sem zavarunk meg ezzel a számukra szokatlan szertartással.
Annak, aki dohányzott vagy szeszes italt fogyasztott, nehezebb lesz betartani a harmadik szabályt. Ez is elhatározás és gyakorlás kérdése. Ha megértjük, miért nem jó ez nekünk, és tényleg akarjuk a változást, könnyebben fog menni.
Itt is vannak érdekes csavarok: vigyázzunk az alkoholos cukorkákkal, bonbonokkal és egyéb hasonló ételekkel! Mindig olvassuk el az összetevőket! Bhaktaként nagyon sokat fogunk olvasni, nem csak szentírásokat, hanem az összetevőket is 🙂, ez garantált!
És egy kedvenc kérdésem: mi van, ha mellettünk dohányoznak, és belélegezzük a füstöt? Megszegjük a szabályt? Egyszerű a válasz: menjünk arrébb, és ne szívjuk a füstöt! 🙂
És jöjjön a tabu témánk: a szex! Mit tegyünk? Itt is a megértés, elkülönülés és gyakorlás a kulcs. Ha magasabb rendű ízt kapunk a szent név énekléséből, ezek az alacsonyabb anyagi élvezetek nem fognak már olyan vonzóak lenni számunkra.
És ha a partnerünk nem bhakta, ne aggódjunk! Beszéljünk őszintén a partnerünkkel arról, hogy bhaktaként szeretnénk a szabályt tartani. Mi fér bele neki? Ő mit tud vállalni, meddig tud elmenni? Egy őszinte beszélgetés sokat segíthet nekünk és a kapcsolatunknak is.
Természetesen más kérdések is felmerülhetnek bennünk, és nem tudtunk itt mindenre kitérni.
Ha van bármi kérdésetek, ne habozzatok írni nekünk! Segítünk, amennyire csak tudunk.